Haber

HDP Eş Genel Başkanı Buldan: Nevruz’u bayram havasında kutlamayacağız

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Bu yıl Nevruz’u bayram havasında kutlamayacağız. Ancak Nevruz ruhuna uygun bir şekilde karşılayacağımızı da belirtmek isterim. Kürt halkı yüzyıllardır bu kadim topraklarda kadim bayramlardan biridir, bayram havasında değil, yas havasındadır ve halkımızın ortak taleplerini dile getireceği şekilde kutlayacağız” dedi. .

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki milletvekilleri, 2023 Nevruz ilanı için partililerle bir araya geldi. Sur ilçesinde bir dernek bünyesinde düzenlenen programda konuşan Buldan, bu yıl Nevruz’u bayram havasında kutlamayacaklarını belirterek, “Ancak Nevruz ruhuna uygun bir şekilde karşılayacağımızı belirtmek isterim. Kürt halkı yüzyıllardır bu kadim topraklarda kadim bayramlardan biridir, bayram havasında değil, yas havasındadır ve halkımızın ortak taleplerini dile getireceği şekilde kutlayacağız” dedi. .

‘BU DÖNEMDE BÜYÜK ACILAR YAŞIYORUZ’

“Bu dönemde büyük acılar yaşıyoruz. Bu dönemde birlik ve beraberliğin çok daha fazla olması gerekiyor. İşte böyle bir süreçten geçiyoruz. Onun için Nevruz alanlarında haykıracak farklı şeylerimiz var. Bizi ayakta tutan bir sistem oluşturmak için.” İktidara sorduk, ‘Artık süreniz doldu, Türkiye halkı değişim istiyor’ mesajı vermek istiyoruz.Bunu ortak mücadele, dayanışma, birlik ve beraberlik içinde bir araya gelerek başaracağımızı ifade edecek ve haykıracağız. Nevruz büyük bir değişimin başlangıcı olacak.Halk kararını vermiş demokratik çözümde karar kıldı.Bunun alametlerini hepimiz okuyoruz.İktidar bu Nevruzu görünce “Türkiye görecek” diye haykıracağız. halklarının birliği, Kürtlerin ittifakıdır. Nevruz ruhu ve onun ortaya çıkaracağı büyük irade, 14 Mayıs’ta büyük değişim ruhuna dönüşecek ve ülkeyi mutlaka değiştirecektir.”

habertalas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu